Mahrem | Konular | Kitaplar

Müslüman gibi inanıp hristiyan gibi yaşamak

Bizler bugün elhamdulüllah hepimiz müslümanız. Müslüman gibi Allaha inanıyoruz. Kurana inanıyoruz. Ama yaşam biçimiz ne yazık ki islama tezat gidiyor. Hatta tam bir hristan gibi yaşıyoruz.

İçinde bulunduğumuz hayata o kadar alışmışız ki islam bu zan ediyoruz. Halbuki bize hristiyan kültürü ve yaşam biçimi aşılanmış durumda. Biz müslümanken islami değerlere düşman olarak yetiştirilip, hristiyan değerlerine sımsıkı sarılmış durumdayız.

Yılbaşı kutlamammız, noelde çam kesmemiz, sevgililer günü, bir nisan şakaları her sene dile gelen en basit mevzular.. Fakat bunlar buz dağının gözüken tarafıdır.

Yaşam biçimimiz de hristiyanlar gibi. Örneğin cuma günü resmi tatil olsa desem hemen tuhaf bir şekilde içiniz de çuş diyecek bir tepki doğar. Hayır asla resmi tatil pazar günüdür. Diyeceksiniz. Ama neden? Ha pazar olmuş ha cuma ne farkı var?

Ama işte pazar olma nedeni hristiyanlar daha rahat kiliseye gitsin diyedir. Hemen içinizden bir itiraz doğacak.. kim tutuyor bizimkiler de zaten cuma günü namazlarını kılıyor. tatile ne gerek var. Hem onlarla ortak olmalı falan filan yüzlerce gerekce arka arkasına sıralanacak..

Peki neden buna itiraz ettiniz? Bir müslümanken neden bir an içinizde böyle bir itiraz etme duygusu doğdu? Bunu sorgulayınız. İşte bu size göremediğiniz gerçeği gösterecek. Siz kimlikte müslümansınız. Gerçekte hristiyan gibi yaşıyorsunuz.

* * *

Bu söze zaten itiraz ettiğinizden eminim. Abartma saçmalama diyeceksinizdir elbet. Peki hayatınızdaki diğer tüm değişenlere bakın. Şu an şu harfleri görüyor musun? Bunlar türk harfleri mi? Hop hop ne oluyorz demeyin.. Evet bunlar gök-türk alfabesi de bizim mi haberimiz yok? Ya da herhangi bir şeyi itiraz edecek.. karşı çıkacak değilim. Sadece soruyorum. Hristiyan gibi yaşıyoruz. Peki kaçımız müslüman gibi yaşayan dedeleirmiz günlüklerini okuyabiliyor?

Hemen itirazlar yine yükselecektir.. ama türkçeye en uygun falan filanlar.. Nereden biliyorsun? her iki alfabeyi eşit şartlar ve imkanlarla öğrendin de arasında tercih mi yaptın? Hayır tam tersi ddelerinkini hiç bilmiyorsun.. ama itiraz ediyorsun.. çünkü en baştan itibaren sana bu empoze ediliyor. Sana türkçeye en uygun alfabe budiye dikte ettiler. Gerekçe olarak sundukları ise daha komik..

Mesela Ş harfi olmayan latin alfabesinin S harfinin altına bir nokta koyup Ş harfini peydahladılar.. Mesela ı-I harfi asla olmayan bir alfabe için i harfinin noktasını kaldırdılar.. Ç,Ş,Ğ,ı,ö,ü.. bu harfler zaten latinde de yok.. ama sen bunları icat ettin.. de dedelerin alfabesinde o-u-u-ü yokta ondan latine geçtik diyorsun.. geçinceye kadar orada da o harfleri icat etseydin yaa.. zaten kullanımda vardı onların harfleri ama onlar olmadan da anlaşıldıgı için kullanmıyorlardı..

ya da 29 harf saçmalıgı.. yok latinde 29 harf var diyorlar. ne alaka toplamda latinde 58 harf var. büyük-kücük harfler var.. ama her ikisini birden öğrendiğin için 29 gibi zan ediyoruz.. fakat her iki farklı harfi de başta öğrenmek için anamız ağladı.. dedelerin alfabesinde ise büyük-kücük değil de kalın-ince var.. Yani özetle sana gerçekçe sunalanlar da sacma bahanelerdi..

ama kabul ettin. Bak hristiyan gibi yaşıyoruz dediğim bir başlıkta alfabenin bile savunması için bu kadar uzun yazmak zorunda kaldım. Çünkü bir müslüman olarak bastırılmış. Ezilmiş. Kendi değerlerine düşman olarak yetişiyorsun. Bunu ifade edebilmek bile senin idam sehpana gitmen için yeterli olduğundan korkuyorsun. Hapse atılmaktan, hakkında dava açılmasından korkuyorsun. Nemelazım diyorsun. Sana sunulanı kendi içinde bile sorgulamadan kabul ediyorsun.

Medya, televizyon, internet, kitaplar vs. vs. sürekli islam düşmanlığını körüklüyor.. Seni sürekli islama karşı dolduruyor. Hristiyan gibi yaşayabilmen için her türlü alt yapıyı oluşturuyorlar..

* * *

Daha neler değişmedi ki.. Giyim kuşam vs. vs. vs.

Hatta evlilik algımız bile değişti..

Müslüman gibi evlenmiyoruz mesela.. aslında tam bir hristiyan gibi evleniyoruz. Evlilik algımız bile hristiyanlaşmış durumda..

İslama göre olan evlilik biçimi de diğer bir çok kaybettiklerimiz gibi kayboldu gitti.

Nasıl oldugunu bilmiyoruz. Dalga geçer olduk islamın o özellikleriyle. Öcü gibi görür olduk. Güzelliklerini, artılarını, kazançlarını göremez bilemez olduk.

Şu an kafamızdan geçen evlilik biçimi yüzde kaç islami dersiniz?

Herşey tamamen zorlaştırılmış durumda. Evlilik inanılmaz yükleri ile bize sunulmakta. Aile baskıları, kavgalar, dövüşler, alış-veriş terörü vs. vs.

Halbuki islama göre olan öylemiydi.. Nasıl yozlaştırıldı bu böyle..

Ya da neden bu kadar islami evlilik biçimi kısırlaştırıldı..

İnsanlar flörte itiliyor. İnsanlar gayri meşru ilişkilere mecbur bırakılıyor. Çünkü günümüz evliliklerine göre yüz kat daha konforlu.. Daha rahat. İslami evlilik biçimin kopyası ama nikahsızı.. Helal çizgisinin biraz ötesinde..

Helal dairesinde herşey zorlaştırılmış durumda..

Bizden müslüman gibi yaşamamız istenmiyor. İslami bir yaşam biçiminin önleri tıkatılmış durumda. Gayri meşru, gayri islami hayatlar isteniyor. Ve bizi bu hayatlara mahkum etmek istiyorlar.

Hayatımızdaki her alanda bunları yaşamaktayız. Bu zorlaştırmaları yapanlar da ne yazik ki sözde müslümanım diyenler.. Ama öyle bir düşman edilmişler ki kendi değerlerine elin isvecinin, elin almanının, elin ingilizinin sistemine dört dörtlük sarılırken kendi sistemi hakkında konuşanı bile linç etmeye yeminli gibiler..

Nerede özgürlük..
Nerede hürriyet..